Title Image

SZTUKĄ JEST POMAGAĆ

bo pomaganie to sztuka.

SZTUKĄ JEST POMAGAĆ

Nasza Fundacja za jeden z głównych celów postawiła sobie pomoc schroniskom i ośrodkom rehabilitacji dla zwierząt. Dary z naszych zbiórek będziemy przekazywać tam, gdzie jest największa potrzeba. Aby pomoc była skuteczna trzeba jasno określić co się przyda, w myśl zasady, że pomoc nie polega na dawaniu tego, co my uważamy za stosowne lub co jest nam zbędne, lecz tego, co jest przydatne potrzebującemu 🙂

Zacznijmy od karmy. Wiadomo, że jest ona zawsze na pierwszym miejscu potrzeb, ponieważ jest niezbędna dla każdego żywego organizmu. Zajmijmy się więc kwestią tego jaką karmę kupić.
W każdym schronisku przyda się zarówno karma sucha jak i mokra. Również karma dla zwierzaków na różnych etapach życia(dla psich i kocich juniorów i seniorów) jest bardzo pożądana, gdyż są to dwie grupy wymagające specjalnego żywienia. Z jednej strony podrostki potrzebują jedzenia wspierającego ich szybki wzrost i rozwój, natomiast seniorzy – ochrony m.in. stawów, kości i wzroku, ich karmy bywają też mniej kaloryczne. Pamiętajmy również o tym, że schroniska bywają zapełnione bezzębnymi staruszkami, dla których jedzenie chrupek to spore wyzwanie.

Psy i koty są mięsożercami, pamiętajmy o tym.

Większość z nas kupuje jako dary karmy z popularnych marketów i sklepów spożywczych. Ich zaletą jest niska cena i dostępność na wyciągnięcie ręki. I to tyle, jeśli chodzi o plusy. Zerknijcie na skład. Najczęściej na pierwszym miejscu (co oznacza największą zawartość) są zboża, na kolejnym produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym 4% np. wołowiny lub kurczaka. „Produkty pochodzenia zwierzęcego” to nie jest mięso! To odpady, które często sprzedawane są za pół darmo producentom karm (ubojnia musiałaby płacić za wywóz tych odpadów, więc to obopólny interes). Najczęściej są to pióra, wełna, rogi, dzioby, kopyta, pazury, gałki oczne, wymiona, martwe płody, łożyska, komórki jajowe i zarodki, skorupy jaj, zeskrobiny z centryfug i innych maszyn, a także tkanki martwych (padłych) zwierząt, które nie wykazywały oznak choroby przenoszonej na ludzi lub zwierzęta. Nie brzmi zachęcająco, prawda?

A zboża? Nie są wcale potrzebne psom i kotom, a jeśli już to jako niewielki dodatek, na pewno nie jako główny składnik. Szukajmy karm, które w składzie mają na pierwszym miejscu MIĘSO (kilkadziesiąt procent).
Idealnie byłoby kupować karmy w sklepach zoologicznych, bo choć znajdziemy tam różne produkty o odmiennym składzie, to są one bogate w składniki dobrej jakości i co najważniejsze, w odpowiedniej proporcji.

Uwierzcie, że z perspektywy opiekuna zwierząt lepiej dostać worek 12 kg porządnej karmy, niż kilkadziesiąt kilogramów ze śladową ilością mięsa. Wierzcie, że nie ilość jest ważna w tym przypadku! W końcu do schroniska trafiają zwierzaki zaniedbane, zabiedzone, chore, wycieńczone, itp. Dobrej jakości karma jest więc na wagę złota . Przyjmijmy, że kupujemy karmę, która zawiera co najmniej 20 % mięsa.
Nie zapominajmy też o smaczkach i żwaczach – to idealny umilacz czasu i wielka przyjemność dla zwierzaków.

Wielkość człowieka określa to, czym dzieli się on z innymi.

Przejdźmy dalej. Ważnym elementem w codziennej opiece nad zwierzętami są suplementy, odżywki, oleje i witaminy.

Wiemy już, że schroniska i ośrodki rehabilitacji pełne są zwierząt zaniedbanych i wymagających intensywnej opieki, dlatego witaminy i suplementy wspomagają opiekunów w walce o zdrowie i kondycję ich podopiecznych. Przydają się zarówno oleje na skórę i sierść, jak i na odporność i wzmocnienie, niezwykle ważne są także te wspomagające stawy. Znajdziemy też preparaty wzmacniające serce, pracę nerek lub wątroby. Firma i producent są mniej ważne. Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się zwierzak pilnie potrzebujący wsparcia danego układu, dlatego lepiej zawsze mieć w/w produkty na podorędziu.

Kolejnymi przydatnymi rzeczami są smycze i obroże wszelkich rozmiarów, rodzajów i długości. Bardzo przydatne są smycze zaciskowe, ze względu na wygodę ich użycia – pasują na każdego psiaka, a także można łatwo i szybko ich użyć, minimalizując stres zwierzęcia.

Równie potrzebne są koce i inne materiały, takie jak: poszewki, prześcieradła, ręczniki, narzuty, kołdry (ważne! – nie z pierzem i niezbyt duże i ciężkie, idealne są kołderki dziecięce). Prosimy, aby nie dawać rzeczy, które są brudne (nieświeże) czy zawilgotniałe. Pomyślmy o zwierzakach, które będą z tych rzeczy korzystać i o pracownikach, którzy muszą wszystko posegregować i poukładać.

Duże zapotrzebowanie jest też na legowiska różnych rozmiarów, a także materiałowe budki/domki dla kotów. Pamiętajmy, że są to rzeczy, które szybko się zużywają, np. kiedy zostają zabrudzone, a ich gabaryty lub kształt i forma nie pozwalają na ich wypranie lub skuteczne wyczyszczenie.

Zabawki dla psów i kotów są ważnym elementem ich pobytu w schronisku, ponieważ zabijają nudę, pomagają rozładować emocje i stres oraz rozwijają zmysły i sprawność zwierząt. Świetnym pomysłem są zabawki typu Kong dla psów, a dla kotów niewielkie „stacjonarne ”zabawki (np. wieża z piłeczkami, zabawki obrotowe, itp.).

Ponieważ każdy zdrowy i dorosły zwierzak przebywający w schronisku zostaje poddany zabiegowi sterylizacji, niezbędne są ubranka pooperacyjne w różnych rozmiarach. Nie zawsze uda się je odzyskać, często zwierzaki same się z nich uwalniają, rozrywając je i niszcząc.

Każde schronisko potrzebuje także wyposażenia typowego w codziennej opiece nad kotem, czyli kuwet, łopatek, żwirku i kontenerków. Na pewno przydadzą się też inne akcesoria przeznaczone dla zwierząt, typu szczotki, furminatory, szampony i odżywki.

Jeśli chodzi o ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt, to z pewnością zastosowanie znajdą tu poidełka, lampy i maty grzewcze, klatki dla ptaków i gryzoni, ziarno wzbogacone witaminami i karma dla jeży.

Na koniec bardzo prozaiczna, ale potrzeba ogromnej wagi – środki czystości. I tu potrzebne jest tak naprawdę wszystko: od mydła w płynie, płynów do mycia naczyń, podłóg, okien, powierzchni kuchennych i łazienkowych, przez środki do prania, odkażania (typu domestos), środki do dezynfekcji, mokre chusteczki aż po ręczniki papierowe, podkłady higieniczne, rękawiczki jednorazowe i worki na śmieci.

Jak widać jest w czym wybierać, jeśli chodzi o sposób pomocy. Najważniejsze są chęci 🙂

No Comments

Post a Comment